Na sezení, na stání, z mobilu | Colin Self: Gasp! • Mun Sing (Volksbühne)

Za svůj čtyřměsíční pobyt v Berlíně jsem zjistila, že scénou, do níž mě v tomto městě baví chodit nejvíc, je Volksbühne. Samo o sobě to nemusí znít nijak výjimečně. Svůj názor ale odvozuji od dramaturgické linky, která na Rosa-Luxemburg-Platz přináší experimentální elektronickou hudbu. Ta má své místo v Roter Salonu, kam se chodí spíš „na stání“.


Když domov není bezpečný | Safe House (Abbey Theatre na festivalu FIND, Schaubühne)

S redakcí Spory jsme se společně vydali do Berlína na festival FIND, kde jsme navštívili představení Safe House. Inscenace irského Abbey Theatre je spoluprací skladatelky Anny Mullarkey a režiséra Endy Walshe, kterého české publikum může znát jako autora libreta muzikálu Lazarus s písněmi Davida Bowieho, který u nás nastudovalo Divadlo Komedie. Safe House je sólovou inscenací herečky Kate Gilmore v roli Grace, která se pokouší zorientovat ve svých vzpomínkách a traumatech.


Krvavý hold filmu i divadlu | 27 litrů umělý krve (Divadlo NoD)

V inscenaci 27 litrů umělý krve z pražského Divadla NoD stříká téhle životodárné tekutiny opravdu hodně. Tvůrčí duo Janek & Natálka totiž vždycky chtělo na scénu převést prvky béčkového filmu s romantickou i akční zápletkou, motivem záchrany světa, upíry, auty a pořádnou krvavou sprškou. A tak se Naty v dalším díle podcastu rubriky Spora ptá: co nám o divadle prozradí film, když ho živě snímáme a promítáme během představení?


GUEST TEXT: Feminita uvězněná v komiksových stereotypech | LÁSKA/Argumentační cvičení (Divadlo Letí)

Loni na jaře uvedlo pražské Divadlo Letí vůbec první českou inscenaci hry oceňované dramatičky Sivan Ben Yishai s názvem LÁSKA/Argumentační cvičení. Izraelská autorka žijící v Berlíně ve svém textu poukazuje na úskalí patriarchálních vzorců (nejen) v partnerských vztazích. Režisérka Kasha Jandáčková v inscenaci skrze monology hlavní hrdinky osvětluje vnitřní svět ženy, v níž sílí obavy, mizí dosavadní ideály, touhy a přání a zcela se vytrácí sebevědomí a sebeúcta.



Děti z ulice, ale z jaké? | Fakani (A studio Rubín)

Inscenace Fakani režiséra Ondřeje Štefaňáka uváděná v A studiu Rubín vychází z románu Piera Paola Pasoliniho Ragazzi di vita z roku 1955. Předloha popisuje turbulentní dospívání chlapecké skupiny s chabým rodinným zázemím v poválečném Římě. Ve zpustošeném prostředí po pádu totality je hranice mezi přežitím a zločinem tenká. Menší krádeže tak rychle eskalují do násilnějších a násilnějších situací, ze kterých až úzkostlivě sálá bezútěšnost světa s rozvrácenými morálními hodnotami a velkými existenčními nejistotami.


Načítají se články ...